Articles for Christians at TrueChristianity.Info. Boh nás nepovolal k nečistote, ale k svätosti Christianity - Articles - Hnutie čistých sŕdc
Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal                Nevezmeš meno Božie nadarmo                Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni                Cti otca svojho i matku svoju                Nezabiješ                Nezosmilníš                Nepokradneš                Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu                Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho                Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho               
Slovenská verziaKresťanský portál

Kresťanské zdroje

 
Boh nás nepovolal k nečistote, ale k svätosti
   

Autor: ks. Mieczysław Piotrowski TChr,
Milujte sa! 7/2008 → Hnutie čistých sŕdc



V Rímskom impériu v Kristových časoch vládla úplná voľnosť v sexuálnej oblasti. Homosexualita, prostitúcia, manželská nevera, antikoncepcia a potraty boli Rimanmi všeobecne akceptované a praktizované. Už dávno predtým slávni grécki filozofi, ako Platón a Aristoteles, podporovali štátne zákony umožňujúce potrat a eutanáziu (zabíjanie postihnutých detí a nevládnych starcov).V tej dobe vznikali prvé potratové kliniky a zostavovali sa sady chirurgických nástrojov potrebných na zabíjanie detí v lonách matiek.

Archeológovia nedávno objavili kostry asi sto detí v odpadovom kanále jednej z antických potratových kliník. Ježišovo učenie o Bohu, o zmŕtvychvstaní, o veľkej hodnote každého človeka, o posvätnosti manželstva a ľudskej sexuality bolo pre pohanský svet úplnou novinkou. Atenagoras, ktorý bol laickým kresťanom, hovoril roku 176 cisárovi Markovi Auréliovi, že potrat je vraždou nenarodeného dieťaťa a že všetci, ktorý sa na tomto zločine zúčastňujú, sa budú zodpovedať pred Bohom. Vysvetľoval cisárovi aj to, že každý človek bol stvorený Bohom vo chvíli počatia, preto je obklopovaný jeho osobitnou starostlivosťou.

Najviac však bilo do očí a všetkých pohanov udivovalo, že kresťanstvo odvrhlo pohanskú prax potratov, eutanázie, antikoncepcie, homosexuality, manželskej nevery a všetku sexuálnu neviazanosť. Ľudia, ktorí uverili Kristovi a uskutočňovali jeho učenie v každodennom živote, videli, že pohania žijú v kultúre odporného egoizmu, že zásady, ktorými sa v živote riadia, vedú k sebazničeniu a k večnej záhube. Svätý Pavol vystríhal: „Nemýľte sa: ani smilníci ani modloslužobníci ani cudzoložníci ani chlipníci ani súložníci mužov, ani zlodeji ani chamtivci ani opilci ani utŕhači ani lupiči nebudú dedičmi Božieho kráľovstva“ (1 Kor 6, 9 – 10).

Zo zjavenia jasne vyplýva, že pohlavný život má byť podľa Stvoriteľových zámerov znakom sviatosti manželstva, nezištným darovaním celého bohatstva osoby osobe manželského partnera – má byť teda osobitným zjednotením manželov, utvorením „jedného tela“ v Božej láske. Žiadostivosť na druhej strane ako ovocie hriechu vedie k chápaniu tela ako predmetu sexuálnej rozkoše a egoistického privlastňovania. Pritom sa najdôležitejšou stáva sexuálna rozkoš, nie láska, čo následne vedie k prehlbovaniu egoizmu a k znesväcovaniu lásky. Práve preto každé vedomé a dobrovoľné provokovanie sexuálneho pôžitku mimo sviatostného utvárania „jedného tela“ manželov ničí lásku a prehlbuje egoizmus. Preto predmanželské či mimomanželské spolužitie, masturbácia, petting a iné formy vedomého a dobrovoľného podnecovania sexuálnej rozkoše sú vždy ťažkým hriechom.

Zamilovaní nech nezabúdajú, že pred prijatím sviatosti manželstva nemajú právo na také prejavy vzájomnej lásky, aké si môžu prejavovať manželia. Obdobie zasnúbenia je osobitným časom dozrievania v láske, v ktorom snúbenci majú usilovne pracovať na sebe, premáhať svoj egoizmus, ovládať žiadostivosť tela. Muž sa musí správať k svojej vyvolenej ako rytier, ktorý ju chráni pred chúťkami vlastného egoizmu. Na druhej strane žena nech kladie na muža vysoké požiadavky, nech mu vo vzájomných kontaktoch nedovoľuje prekračovať isté hranice, aby mu tak dala na vedomie, že ešte nie je jeho ženou a že právo na jej telo mu dá až Ježiš vo sviatosti manželstva. Preto vo vzťahu medzi snúbencami nemá miesto také správanie sa, gestá, nežnosti, ktoré vedú k vzájomnému sexuálnemu dráždeniu sa, v dôsledku čoho provokujú k pohlavnému zblíženiu. Preto je nutná askéza vo vzájomných gestách. Nech sa obmedzia len na tie, ktoré sú prijateľné medzi bratom a sestrou.

Celý človek patrí Kristovi – a teda aj jeho telo spolu s jeho sexualitou. Svätý Otec Ján Pavol II. zdôrazňuje: „Lebo človek práve ako osoba je ,jediný tvor na zemi, čo Boh chcel kvôli nemu samému‘ a zároveň tým, ktorý ,nemôže v plnej miere nájsť sám seba, iba ak v nezištnej samožertve‘ (Lumen Gentium 24). Žiadostivosť vo všeobecnosti – a žiadostivosť tela zvlášť – útočí práve na to ,nezištné darovanie sa‘, v istom zmysle oberá človeka o dôstojnosť daru, akým je jeho telo vo svojej ženskosti či mužskosti, v istom význame ho ,odosobňuje‘, robí z neho predmet ,pre druhého‘. Namiesto toho, aby bol ,spolu s druhým‘ podmetom jednoty – samozrejme, sviatostnej ,jednoty tela‘ –, človek sa pre človeka, žena pre muža či naopak, stáva predmetom.“

Žijeme v dobe obnovovania pohanských zvyklostí, čo je osobitne viditeľné v oblasti ľudskej sexuality. Preto je mimoriadne aktuálna výzva svätého Pavla: „Lebo to je Božia vôľa, vaše posvätenie: aby ste sa zdržiavali smilstva a aby každý z vás vedel mať svoju nádobu vo svätosti a v úcte, nie v náruživej žiadostivosti ako pohania, ktorí nepoznajú Boha“ (1 Sol 4, 3 – 5); „Varujte sa smil­stva“ (1 Kor 6, 18). Jednou z najdôležitejších úloh v našom živote je nadobudnúť schopnosť „mať svoju nádobu vo svätosti a v úcte, nie v náruživej žiadostivosti“. Schopnosť ovládať túžby zmyslov, zriekať sa náruživosti sa nadobúda ťažkou, každodennou prácou na sebe. Dá sa to dosiahnuť len úzkym zjednotením sa s Ježišom a vytrvalým kráčaním za ním na ceste nadobúdania čistoty srdca.

Tu sú úryvky z listov ľudí, ktorí na túto cestu nastúpili a pripojili sa k Hnutiu čistých sŕdc:

„Rozhodol som sa raz navždy skoncovať so svojím hriešnym životom a úplne sa odovzdať Pánovi. Moja minulosť nebola ideálna. Jedného dňa, po dlhom období nečistoty, som sa rozhodol skončiť s tým. Išiel som do kostola a poprosil som o spoveď. Dnes viem, že to Duch Svätý mi zoslal svoju milosť a vďaka nemu som mal toľko odvahy. Bola to moja prvá taká úprimná spoveď. Odprosil som za všetko, čo dlhé roky špinilo moju dušu a čo tvorilo múr medzi mnou a Bohom. Boh mi vo svojom milosrdenstve odpustil a naplnil mi srdce nesmiernym pokojom. Teraz sa môj život mení k lepšiemu, no bez skutočných a úprimných rozhodnutí mám oveľa menšie šance. Pripojenie sa k Hnutiu čistých sŕdc ma motivuje k boju s pokušeniami a hriechom.“ Peter;

„Mám len trinásť rokov, ale podľa príkladu svätého Dominika Savia, svätej Terezky a blahoslavenej Karolíny chcem už od mladosti kráčať cestou čistoty spolu s Ježišom.“ Kamila;

„Prosím o zapísanie môjho mena do Knihy čistých sŕdc. Chcem sa pustiť do vytrvalej práce na sebe, aby som v budúcnosti mohol ponúknuť svojej manželke čisté srdce. Cesta k čistote nebude jednoduchá ani ľahká – uvedomujem si to, ale viem, že s pomocou Ježiša Krista a Panny Márie sa mi to podarí. Dlhé roky som sa váľal v hroznom bahne a môj život vo svojej podstate nebol životom, ale len biednym vegetovaním. Avšak odkedy som začal čítať Milujte sa!, čosi sa vo mne začalo meniť... Uvedomil som si, že Ježiš žije, že ma neopustil, že celý čas bol pri mne. Všetko mu odovzdávam, osobitne svoj vzťah s mojím dievčaťom – prosím, aby ma Ježiš, ak je to jeho vôľa, spojil s ňou sviatostným manželským putom a aby nám pomohol utvoriť rodinu podľa vzoru Svätej rodiny.“ Lukáš;

„Dlho som sa cítila nepripravená na také vážne rozhodnutie, akým je vstup do Hnutia čistých sŕdc. Predovšetkým som sa cítila nezrelá. Veď je to sľub daný Bohu, no ja som stále padala a váľala sa v bahne. Teraz chápem, že do HČS ne­vstupujú len úplne čistí ľudia, oslobodení od hriechu masturbácie a iných hriechov nečistoty, ale aj takí, ktorí túžia bojovať so Zlým s pomocou milujúceho Otca. Zasvätila som sa Bohu aj so svojimi chybami a slabosťami. Túžim vytrvať v čistote a učiť sa pozerať ako Ježiš – čisto, s láskou, bez žiadostivosti. Rozhodla som sa trpezlivo čakať na muža môjho života, s ktorým budem budovať vzťah plný Boha, lásky a vzájomného pochopenia. Jemu darujem svoje panenstvo, ale ak bude Boh chcieť, navždy si ho zachovám pre neho.“ Natália.

Pán Ježiš všetkých pozýva do Hnutia čistých sŕdc. Chce, aby ste sa nebáli vstúpiť do toho neopakovateľného dobrodružstva dozrievania v láske, aby ste mu dovolili liečiť zranené srdcia, oslobodzovať vás zo všetkých závislostí a hriechov. Ježiš túži len po jednom: aby sme mu úplne uverili a dovolili mu viesť nás životom prostredníctvom takého usporiadania našich úloh, aby na prvom mieste bola modlitba a čo najdôslednejšie plnenie našich povinností.

Ak chceš nadobúdať dar čistého srdca a dozrievať v láske, zapoj sa do radov veľkého duchovného spoločenstva Hnutia čistých sŕdc. Po úprimnej spovedi a po prijatí Pána Ježiša vo svätom prijímaní sa mu úplne zver slovami Modlitby zasvätenia:

Pane Ježišu, ďakujem ti, že ma miluješ láskou, ktorá ma chráni do zla, dvíha z najväčších pádov a lieči najbolestivejšie rany. Zasväcujem ti, Pane, svoju pamäť, rozum, vôľu, dušu a telo spolu so svojou sexualitou. Sľubujem nezačínať sexuálny život do prijatia sviatosti manželstva. Nebudem čítať, kupovať ani si prezerať časopisy, knihy, programy a filmy s pornografickým obsahom. (Dievčatá môžu dodať: Budem sa obliekať slušne a nijako nebudem u iných vzbudzovať žiadostivé myšlienky alebo túžby.)

Sľubujem stretávať sa s tebou každý deň pri modlitbe, pri čítaní Svätého písma, v častom prijímaní Eucharistie a na adorácii Najsvätejšej sviatosti. Budem pravidelne pristupovať k sviatosti zmierenia, nepodliehať znechuteniu a okamžite vstávať z každého hriechu. Pane Ježišu, uč ma systematickej práci na sebe. Prosím ťa o schopnosť kontrolovať svoje sexuálne vzruchy a pocity. Prosím ťa o odvahu každý deň kráčať proti prúdu, aby som nikdy nebral(a) drogy a vyhýbal(a) sa všetkému, čo vytvára závislosť, predovšetkým alkoholu a cigaretám. Uč ma konať tak, aby najdôležitejšia v mojom živote bola láska.

Panna Mária, moja Matka, veď ma po cestách viery k samému prameňu lásky, k Ježišovi. Podľa príkladu Božieho služobníka Jána Pavla II. túžim sa ti úplne zasvätiť: „Celý tvoj (celá tvoja), Mária!“ Tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu sa celý(á) zverujem so všetkým, čím som, každý svoj krok, každú chvíľu svojho života. Blahoslavená Karolína, vyprosuj mi dar čistého srdca. Amen!

Každý deň sa ráno pomodli túto modlitbu, aby si nezabúdal(a) na svoje záväzky a prenášal(a) ich do svojho života, aby si sa nikdy neznechucoval(a) a po každom páde vstával(a) vo sviatosti zmierenia.

O tejto veľkej udalosti, ktorou bol tvoj vstup do HČS, informuj našu redakciu, aby sme ťa mohli zapísať do Knihy čistých sŕdc a poslať ti formačné materiály spolu s osobitným požehnaním. Pán Ježiš veľmi chce, aby ste písali a do redakcie posielali svoje svedectvá a delili sa s inými ľuďmi o svoj poklad viery. Nezabúdajme na seba v každodennej modlitbe, zvlášť pri ruženci a pri korunke k Božiemu milosrdenstvu. Zo srdca vám žehnám!

Objednaj

Ak máte záujem o stiahnutie časopisu vo formáte PDF

  • Prihlás sa, ak už si registrovaný a časopis odoberáš
  • Objednaj, ak ešte nie si registrovaný


The above article was published with permission from Milujte sa! in November 2010





Prečítajte si ďalšie kresťanské články v slovenskom jazyku





Navrchol

Odporucit stranku znamemu!


Články kresťanské